Tipy na vaření jídel zdravých pro srdce


Vaření jídel zdravých pro srdce a vaření všeobecně, může být pro někoho noční můrou, zejména pro ty z nás, kteří mají tendenci všechno včetně topinky připálit. Nicméně studie provedená americkou vysokou školou Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health uvádí, že hlavní složkou zdravější diety je právě domácí kuchyně. Vaříte-li doma, máte kontrolu nad surovinami, velikostmi porcí a způsobem přípravy jídla.

Klíčem k vytvoření stravy zdravé pro srdce je snížit obsah cholesterolu, tuků a soli, které se nacházejí v mnoha běžných ingrediencích. Prohlédněte si následující rychlé tipy, jak získat jídla dbající o vaše srdce, když se blíží čas na večeři.

Vyhnout se smažení

Fritování nebo smažení na pánvi způsobují zbytečné nasáknutí ingrediencí nezdravými tuky, raději se seznamte s níže uvedenými alternativními možnostmi, které zachovají neporušenou výživnou hodnotu ingrediencí:

Stir-fry, čínský styl rychlého smažení. Vysoké teploty ničí během vaření některé živiny, proto při velmi rychlém opékání se současným mícháním ve vysokých teplotách si potraviny (zejména zelenina) ponechají více živin, protože se uvaří rychle, potraviny nezadrží tolik tuku, jak by se to mohlo stát během obvyklého smažení na hlubokém oleji.

Grilování. Grilování je populárním způsobem na přípravu zdravé stravy, protože využívá k uvaření potravin přímého tepla a potřebuje málo oleje nebo vůbec žádný. Během grilování se rozpustí přírodní tuk obsažený v mase, například v kuřecím mase nebo rybách, jelikož je většina pečících trub vybavena grilem, je to je rychlý a spolehlivý způsob k přípravě pokrmu.

Vaření v páře. Na rozdíl od výše uvedených možností, je vaření v páře formou vaření, která nevyžaduje žádný olej, proto je mnohem lepší pro vaše srdce, vyhýbá se přidávání zbytečných tuků. Vaření v páře je také skvělým způsobem pro zachování původního tvaru i chutě a zrovna tak i většiny původních živin, zvláště v zelenině. Například brokolice vařená v páře si zachová 81 % vitamínu C, na rozdíl od pouhých 30 % při vaření ve vodě. A protože příprava pro vaření v páře je minimální, můžete uvařit zdravé jídlo ve velmi krátkém čase.

Rychlý tip: Snažte se, aby bylo vaše jídlo jednoduché. V mnoha případech jednoduché recepty a přísady vedou k zdravější, více přírodní stravě, zatímco složitější recepty, které zahrnují speciální přísady a zvláštní metody vaření, mohou potenciálně snižovat výživnou hodnotu jídla výživy a zaberou více času.

Využít sezónu

Snažte se vyhnout balenému koření, protože obvykle obsahuje velké množství soli. Volba čerstvých bylinek a ruční příprava směsí koření vám možná teď není vlastní, ale v dlouhodobém horizontu se vlastní příprava finančně vyplatí. Vaše srdce vám poděkuje za vyhnutí se veškerému sodíku, který obsahují navíc pytlíčky s kořením zakoupené v obchodě.

Rychlý tip: Jestliže chcete posunout svá jídla na další úroveň, použijte citronovou šťávu, papriku nebo ocet. Ale je nutné používat tyto přísady střídmě, aby nepřebili celkovou chuť jídla.

Nahrazovat

Použití nízkotučného nebo beztučného jogurtu místo zakysané smetany snižuje zbytečný obsah tuků v jídle. Půl hrníčku jogurtu má dvojnásobný obsah vápníku a snižuje obsah tuků o 4 g a nasycených tuků o 2 g - tuky obsažené v mnoha potravinách dostupných v obchodech, které mohou mít v delším časovém horizontu nepříznivý vliv na zdravotní stav srdce.

Vyřaďte máslo a nahraďte ho srdci příznivým olivovým olejem, může být neuvěřitelně prospěšný pro tepny a celkové zdraví srdce. Nahrazení jedné polévkové lžíce másla jednou polévkovou lžící olivového oleje snižuje obsah tuku o 2 gramy. Sedm gramů nezdravých nasycených tuků nahrazuje 10 gramy mononenasycených tuků prospěšných srdci.


Připravit si lahůdky

Pokud máte dostatek času a úsilí na přípravu lahůdek zdravých pro srdce, neváhejte se pustit do vaření. Příprava pochoutek vám poskytne zdravé možnosti mlsání, stejně jako rychlá jídla v případě, že se necítíte na vaření něčeho nového po dlouhém náročném dni. Na myšlení dopředu není nic špatného.  Pomůže vám to vytvořit dobré návyky, které udrží vaše srdce zdravé a v dobré kondici do budoucna.

Rychlý tip: Tvorba lahůdek je výtečná, ale to, že máte nachystanou pochoutku, neznamená, že budete potřebovat další porce jídla. Vyhraďte si správné porce pochoutek a jídel pomocí malých pytlíků nebo plastových nádob, abyste byli dobře zorganizováni a soustředili se na najezení se do polosyta a nepřejídali se.


CONVERSATION

Instagram

Follow Us