10 tipů pro zdravý zažívací systém

Váš  zažívací systém je zodpovědný za proměňovaní jídla v živiny, které potřebujeme abychom měli sílu pro každý den. Pokud systém nefunguje synchronně, může působit velké škody, zatímco se bude snažit ve špatných podmínkách fungovat normálně.  Zde najděte 10 způsobů jak udržet váš zažívací systém na nejvyšší úrovní výkonností.


1. Vysokovlákninová dieta. Udržujte se ve stavu spokojenosti a zdraví, díky jídlu, které obsahuje vysoké množství vlákniny včetně celých zrn, zeleniny, ovoce. Vláknina nejen pomůže jídlu projít trávicím traktem, ale může i ulehčit symptomy mnohých zažívacích problémů, jako třeba syndrom dráždivého střeva.

2. Rozlišujte a střídejte typ vlákniny.  Když do své diety zapojujete vlákninu, vybírejte jak rozpustnou vlákninu tak nerozpustnou. Pohromadě lépe a různými způsoby pracují pro vaše střeva. Nerozpustnou vlákninu lze najít v pšeničných otrubách, zrnech a zelenině. Rozpustná vláknina pochází z ovesných otrub, ořechů, semen a  luštěnin.

3. Omezte vysokotučné potraviny.  Nějaké zdravé tuky by se měli najít ve vašem jídelničku, protože celkově můžou dobře ovlivnit vaše zdraví. Bohužel, pokud spotřebujete příliš tučných potravin, může to způsobit zácpy a zpomalit trávení. Pokud si chcete dopřát taková jídla, spojovaní vysokotučných pokrmů s vysokovlákninovými může zmírnit stres vašeho zažívacího systému.

4. Nizkotučné je lepší. Vysokotučné potraviny, jako hovězí , vepřové a některá divočina, obsahují i tučné proteiny. Proteiny jsou zásadní pro váš jídelniček, a proto se soustřeďte na nizkotučné zdroje, jako: drůbež bez kůry, vepřové ledviny, a nizkotučné hovězí řezy.

5. Síla probiotik. Probiotika jsou prospěšné bakterie, které žijí uvnitř střev. Jsou podstatné pro zažívací proces a zdravou imunitu, protože zabraňují poškozením způsobeným špatnou dietou a stresem. Pomáhají také organizmu maximálně využit výživné látky z každého jídla.

6. Občerstvení podle řádu. Vaše tělo miluje rutinu i když vy možná ne. Můžete pomoct svému trávicímu traktu být zdravým a aktivním, pokud budete se stravovat podle stálého plánu. Soustředě se na to aby snídaní, oběd, večeře a svačina byly každého dne ve stejný čas.

7. Hydratace. Není to tajemství, že píti dostatečného množství vody každého dne, pomůže vám cítit se probuzeným, omezit choutky, omezit bolesti hlavy způsobene dehydratací, ale věděli jste, že může pomoct i vašemu trávicímu traktu? Voda ve vašem trávicím traktu může pomoct vašemu tělu rozpustit tuky a rozpustnou vlákninu víc efektivně.

8. Zbavte se špatných návyků.  Příliš velké množství kávy, alkoholu a cigaret poškozuje schopnost organizmu trávit jídlo a může přivést k dalším zažívacím problémům, jako vředy a žáha.
9. Vypoťte to.  Cvičení je prospěšné pro skoro všechny systémy vašeho těla, obzvlášť pro zažívací systém. Regulární cvičení stimuluje střeva, kterými, jak je známo, prochází jídlo.

10. Hospodaření stresem. Tělo může internalizovat zevnější stres. Vnitřní systémy fyzicky odpovídají na stresy spojené s financemi nebo velkým projektem v práci. Když jsme vystresovaní, naše tělo odpovídá chaosem uvnitř trávicího traktu. Sledujte úroveň stresu a investujte svůj čas do aktivit, které omezují stres a jeho následky.

To, jak se vaše tělo cítí uvnitř, může přímo ovlivňovat váš celkový stav spokojenosti a zdraví. Ujistěte se, že když těch 10 tipů zapojíte do péče o váš zažívací systém, on bude pečovat o vás.


CONVERSATION

Instagram

Follow Us